Jak wyposażyć warsztat samochodowy?

Jak wyposażyć warsztat samochodowy?

Testuj

za darmo i bez zobowiązań

W artykule

Odpowiednie wyposażenie warsztatu samochodowego przekłada się nie tylko na możliwość wykonywania pracy, ale również optymalizację wykorzystania czasu, wydajność oraz jakość realizowanych zadań. Poza podstawowymi narzędziami warsztaty zależnie od specjalizacji i doinwestowania mają zróżnicowane wyposażenie specjalistyczne. Podpowiadamy, jak wyposażyć warsztat samochodowy, jakimi kryteriami wyboru się kierować i wyjaśniamy dlaczego utrzymanie bezpieczeństwa w warsztacie to kluczowa sprawa.

Przygotowanie do wyposażenia warsztatu

Zakres usług świadczonych przez warsztat zależy nie tylko od doświadczenia i umiejętności zatrudnionych mechaników, ale również narzędzi i urządzeń, z których mogą korzystać.  Każdy warsztat  musi dysponować bazowym instrumentarium. Dodatkowe specjalistyczne wyposażenie warsztatu samochodowego powinno uwzględniać przede wszystkim jego specjalizację oraz specyfikę obsługiwanych marek. Punktem wyjściowym do dopasowania odpowiedniego wyposażenia jest analiza potrzeb, dokładne określenie typu prac, które będą wykorzystywane w warsztacie oraz ocena przestrzeni do rozdysponowania.

Bazowe wyposażenie warsztatu samochodowego

Do podstawowych narzędzi użytkowanych w warsztacie samochodowym należą:

Narzędzia ręczne dla mechanika:

Narzędzia zasilane:

Inne elementy wyposażenia:

Podnośnik samochodowy – obowiązkowy w każdym warsztacie

Niezbędnym elementem wyposażenia każdego warsztatu jest również podnośnik samochodowy, który jest potrzebny do prowadzenia czynności diagnostycznych oraz napraw. Wybór konkretnego rodzaju podnośnika zależy od kilku czynników. To przede wszystkim rodzaj obsługiwanych pojazdów, specjalizacja warsztatu i prace, które będą w nim przeważać oraz warunki lokalowe. Przy wyborze warto również wziąć pod uwagę koszty serwisowania oraz dostępność i cenę części zamiennych. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są podnośniki dwukolumnowe, w których pojazd jest podnoszony za pomocą czterech ruchomych łap. W przypadku warsztatów, które zajmują się ustawianiem geometrii najlepszym wyborem będą podnośniki czterokolumnowe, które zapewniają podparcie dla wszystkich kół podnoszonego samochodu. Serwisy wymiany opon i zakłady blacharsko-lakiernicze wykorzystują przede wszystkim podnośniki płytowe lub nożycowe. Efektywną pracę w warsztacie wspierają też przenośne podnośniki punktowe: bałwankowe, słupkowe i podnośniki typu „żaba”.

Wybór specjalistycznego wyposażenia warsztatu

Przy doborze wyposażenia specjalistycznego kluczowe znaczenie ma specjalizacja warsztatu i zakres wykonywanych prac. Wyposażenie do serwisowania opon obejmuje przede wszystkim wyważarkę do kół i ciężarki do niej, montażownicę do opon, łyżki do montażu i demontażu opon, sprężarki i węże ciśnieniowe, prostowarki do felg, ciśnieniomierz do opon i miernik głębokości bieżnika. Wyposażenie do naprawy karoserii opiera się głównie o ramy blacharskie, spawarki, stacje robocze do napraw panelowych, systemy do pomiaru płyty podłogowe i karoserii, rozpieraki hydrauliczne, zgrzewarki i wieże do wyciągania wgnieceń. Do specjalistycznego wyposażenia serwisu samochodowego należą również urządzenia do diagnostyki samochodowej, do których zaliczamy skanery diagnostyczne, oprogramowanie diagnostyczne i interfejsy diagnostyczne, diagnoskopy samochodowe i programatory kluczy oraz chipów, testery akumulatorów i testery szczelności.

Oświetlenie w warsztacie samochodowym

Wymagania w zakresie oświetlenia w miejscach pracy we wnętrzach reguluje norma PN-EN 12464-1:2022-01. Dokument określa między innymi kwestię natężenia światła wymaganego na różnych stanowiskach pracy. Warsztatu samochodowego dotyczą następujące wartości:

Każda z powyższych prac wymaga ponadto współczynnika oddawania barw (CRI – colour rendering index) powyżej 80 oraz współczynnika olśnienia (UGR – Unified Glare Rating) nie wyższego niż 25. Jako oświetlenie ogólne najczęściej wykorzystywane są nowoczesne energooszczędne świetlówki LED. Uzupełniają je lampy mobilne, które pozwalają na dokładniejsze doświetlenie miejsca pracy. Przy czynnościach z zakresu detailingu i robót lakierniczych stosuje się specjalistyczne oświetlenie o CRI 96+ wyposażone jednocześnie w możliwość regulacji temperatury światła.

Bezpieczeństwo w warsztacie samochodowym

Każdy z pracowników warsztatu powinien być wyekwipowany w adekwatne do wykonywanych czynności zabezpieczenia z zakresu bezpieczeństwa osobistego: specjalistyczne rękawice, okulary ochronne, kaski, kombinezony z materiałów ognioodpornych, ubrania kwasoodporne, maski i półmaski. Warsztat samochodowy wyposaża się w znaki ochrony przeciwpożarowej i znaki ewakuacyjne zgodne z Polskimi Normami. W zakładzie muszą się znajdować czujniki dymu, gaśnice przystosowane do gaszenia pożaru o dużej sile ognia oraz dobrze zaopatrzona apteczka potrzebna przy ewentualnym udzielaniu pierwszej pomocy.

Przechowywanie narzędzi

W warsztacie samochodowym dobrze sprawdzają się meble do przechowywania wykonane z metalu. Są wytrzymałe, trwałe i charakteryzują się wysoką odpornością na przypadkowe zniszczenia. Do przechowywania lżejszych przedmiotów w miejscach nienarażonych na potencjalne uszkodzenia nadają się również plastikowe regały warsztatowe. Organizację pracy znacznie ułatwiają mobilne szafki i komody na kółkach oraz ściany narzędziowe, które nazywa się również organizerami lub tablicami. Kluczowym meblem jest również stół warsztatowy, który sprawdza się zarówno w drobniejszych, jak i większych pracach naprawczych.

Przemyślane wyposażenie warsztatu ma ogromne znaczenie dla efektywnego zarządzania zadaniami oraz wydajności pracy mechaników. Warto odpowiednio je przemyśleć i szczegółowo zaplanować, co jest kluczowe dla funkcjonowania warsztatu jako przynoszącego pożądane dochody przedsiębiorstwa.

Jesteś gotowy, aby usprawnić swój warsztat z programem ?

Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów. Z aplikacją stworzysz wydajny, praktyczny i nowoczesny warsztat. Zarządzaj swoim biznesem w sposób zorganizowany i wydajny z poziomu jednego narzędzia.

Rozpocznij darmowy okres próbny w kilka minut. Pamiętaj, że decydując się na aplikację dla warsztatów , unikasz drogich opłat instalacyjnych i kosztowych szkoleń. Oprogramowanie testujesz za darmo i bez żadnych zobowiązań.

Testuj przez 30 dni

za darmo i bez zobowiązań

W celu rozpoczęcia okresu testowego podaj swój adres email w formularzu poniżej i kliknij przycisk „Przetestuj”. Nasz system w kilka sekund utworzy dla Ciebie konto demo i prześle na wskazany adres email wszystkie niezbędne informacje.