Plan warsztatu musi uwzględniać racjonalne zagospodarowanie przestrzeni do pracy, zgodność z przepisami prawnymi (między innymi zasadami ochrony przeciwpożarowej i BHP), standardy związane z komfortem pracy i wypoczynkiem pracowników.
Nakłada się na to kwestia estetyki i zapewnienia odpowiednich warunków obsługi klienta, który musi mieć pewność, że powierza swój samochód zakładowi o dobrej renomie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, planując uruchomienie lub modernizację warsztatu samochodowego.
Analiza potrzeb – jak zaprojektować warsztat samochodowy
Projekt warsztatu samochodowego powinien uwzględniać wnikliwą analizę potrzeb, wymagań i planów właściciela lub osoby zarządzającej. Musi brać pod uwagę zarówno:
- specyfikę pracy konkretnego zakładu,
- potrzeby mechaników,
- wymogi bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej,
jak i – na co zwraca się coraz większą uwagę – wytyczne w obszarze marketingu i promocji usług.
Kluczowe jest ustalenie, jaki typ prac będzie dominował w warsztacie oraz jakie pojazdy będą w nim obsługiwane. Determinuje to przede wszystkim rozlokowanie sfer roboczych oraz ich wymiary. Analiza potrzeb musi uwzględniać wszystkie kwestie związane z logistyką pracy i przemieszczania się w warsztacie. W tym kontekście niezbędne jest też szerokie postrzeganie przedsięwzięcia z uwzględnieniem grupy docelowej klientów warsztatu. Inne priorytety organizacji przestrzeni będą dotyczyć dotyczyć warsztatu, w którym większość klientów pozostawia auto na szybką naprawę i na miejscu oczekuje na jego odbiór, a inne zakładu nastawionego na skomplikowane dłuższe naprawy i obsługę flot.
Oprogramowania do projektowania warsztatu - dostępne rozwiązania na rynku
Nazwa programu | Cechy | Koszt |
Planner5D | Planner 5D to narzędzie do projektowania wnętrz mieszkań, apartamentów domów oraz garaży w dwóch bądź trzech wymiarach. | Dostępne opcje: – Wersja bezpłatna – Wersja Pro już od 5€ |
AutoCAD | Oprogramowanie CAD do kreślenia 2D i 3D | Dostępne opcje: – Za darmo przez 30 dni – Później: 1292zł/miesiąc dla jednego użytkownika |
Remplanner | Remplanner to prosty program do rysowania projektu domu oraz do tworzenia rzutów kondygnacji. | Dostępne opcje: – Wersja bezpłatna – Wersja Pro już od 10$ |
Extradom | Gotowe projekty warsztatów | Ceny od 1700 do 12900zł |
Tooba.pl | Gotowe projekty budynków handlowo-usługowych, w tym warsztatów samochodowe | Ceny od 2790 do 12900zł |
Zakładając tworzenie warsztatu samochodowego od podstaw – budowę lub całkowitą modernizację – podstawą powinien być plan uwzględniający wszystkie kluczowe założenia sformułowane po analizie potrzeb. Plan obejmować musi odpowiednie rozmieszczenie:
- stref roboczych,
- biura i recepcji,
- zaplecza socjalnego,
- sanitariatów
- i ewentualnego magazynu.
Efektywne wykorzystanie przestrzeni jest bardzo istotne z punktu widzenia zapewnienia maksymalnej produktywności. Nie zapomnij także o wyborze odpowiedniego ogrzewania w swoim warsztacie.
Plan na warsztat samochodowy powinien zakładać przede wszystkim przemyślany rozkład stanowisk naprawczo – diagnostycznych, co ma duże znaczenie nie tylko z uwagi na wymogi bezpieczeństwa i higieny pracy, ale również płynną i niekolizyjną pracę mechaników.
- odpowiednią nośność podłoża
- wysokość pomieszczeń
- wytyczenie transportowego pasa komunikacyjnego
- usytuowanie punktów przyłączeń w ramach instalacji technologicznych
- długość pola pracy wraz z pasem roboczym z przodu pojazdu
- powierzchnię technologiczną potrzebną do zamontowania urządzeń
- warunki zapewniające możliwość prowadzenia prac serwisowych w obrębie zamontowanych w warsztacie urządzeń
- rozmieszczenie stołów roboczych, które służą do napraw wymontowanych z pojazdów podzespołów
- miejsca na składowanie odpadów zgodne z przepisami o BDO
- obszar do czyszczenia mycia podzespołów i części
Zazwyczaj przyjmuje się, że w przypadku pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony szerokość pola roboczego nie powinna wynosić mniej niż 1,1–1,2 m.
Dla pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony jest to 1,5 metra. W przypadku ograniczonej przestrzeni w sytuacji, gdy pola robocze są usytuowane obok siebie, część powierzchni roboczej może być traktowana jako współdzielona.
Do obsługi samochodów osobowych wymagana jest minimalna szerokość stanowiska wynosząca 4 metry, samochodów dostawczych 4,5 metra, a pojazdów ciężarowych 5,5 metra. Z przodu pojazdu mechanik powinien dysponować polem o długości około 1,5 metra, a z tyłu nie mniej niż 0,8 metra.
Projektowanie warsztatu a BHP i ochrona przeciwpożarowa
Z punktu widzenia przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy kluczowa jest organizacja przestrzeni i stref roboczych z uwzględnieniem specyfiki realizowanych czynności technologicznych. Należy wziąć pod uwagę warunki pracy, z którymi wiąże się między innymi spawanie i roboty lakiernicze.
Strefa robocza powinna być w niebudzący wątpliwości sposób oddzielona od strefy biurowej i zaplecza socjalnego. Na stanowiskach pracy i wokół nich przewidzieć należy podłogę łatwą w czyszczeniu, z której bez trudu usunąć można płyny eksploatacyjne, które mogłyby sprzyjać poślizgnięciu.
Cała przestrzeń warsztatu musi być właściwie oznakowana. Chodzi przede wszystkim o wjazd, wyjazd, ewentualne zakazy wjazdu oraz drogi ewakuacyjne. Zastosowane piktogramy muszą być zgodne z polskimi normami.
Przepisy BHP określają również wymogi dotyczące oświetlenia (zarówno ogólnego, jak i punktowego), co powinno być wzięte pod uwagę na etapie tworzenia projektu warsztatu samochodowego.
W sytuacji, gdy w warsztacie funkcjonuje strefa robocza oraz socjalno-biurowa, podzielony on musi zostać najczęściej na strefy pożarowe, pomiędzy którymi uwzględnić należy odpowiednie zabezpieczenia, na przykład atestowane drzwi przeciwpożarowe.
Na plan warsztatu samochodowego powinny zostać naniesione drogi ewakuacyjne, przy planowaniu których uwzględnić należy wymogi dotyczące ich minimalnej wysokości oraz maksymalnej długości.
Określić należy zabezpieczenia bierne elementów budynku, na przykład specjalne płyty gipsowe do ochrony przeciwpożarowej. Przy projektowaniu warsztatu trzeba też wziąć pod uwagę zaopatrzenie wodne do gaszenia ewentualnego pożaru (np. hydranty) oraz rozmieszczenie podręcznego sprzętu gaśniczego w łatwo dostępnych widocznych miejscach.
Etapy projektowania warsztatu samochodowego
- analiza potrzeb – określenie profilu działalności zakładu oraz ustalenie tego, co powinno stanowić priorytet jego działalności
- ocena lokalizacji – analiza miejsca, gdzie istnieje lub ma powstać warsztat; weryfikacja pod kątem ulokowania wjazdów/wyjazdów oraz rozplanowania przestrzeni roboczej i innych stref funkcjonalnych oraz możliwości reklamowych.
- oszacowanie kosztorysu – wyliczenie planowanych kosztów oraz zestawienie ich z możliwościami inwestycyjnymi
- opracowanie harmonogramu robót w oparciu o konkretne etapy zadań
Plan warsztatu samochodowego
Podsumowując, projektowanie warsztatu to proces, który wymaga uwzględnienia wielu aspektów: od bezpieczeństwa przez efektywność po marketing. Znaczenie dobrze zaplanowanego i zaprojektowanego warsztatu jest kluczowe dla efektywności biznesowej przedsięwzięcia.
Zakładając, że punkt ma być funkcjonalny, przyjazny pracownikom i kompatybilny z wymogami rynkowymi, optymalne wydaje się nawiązanie przez inwestora współpracy z profesjonalnym biurem projektowym, które ma doświadczenie w tworzeniu planów przestrzeni warsztatowych.
Pozwala to na wyeliminowanie błędów projektowych, które mogą utrudniać i obniżać efektywność pracy i okazać się trudne i kosztowne w naprawieniu.
Projekt warsztatu to tylko jeden z kroków do otwarcia i rozwoju serwisu samochodowego, sprawdź pozostałe:
Kroki do otwarcia i rozwoju warsztatu samochodowego: od idei do realizacji